Wiele typów działalności wiąże się z obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. Dlatego ich oferta na rynku stale poszerza się o nowe modele. Zanim więc zaopatrzymy się we własną kasę fiskalną, warto zapoznać się z dostępnymi wariantami i wybrać taki, który najbardziej nam odpowiada.

Podstawowe modele kas fiskalnych

Wraz z rozwojem technologii rynek kas fiskalnych znacznie się poszerzył, same urządzenia zaś zostały poddane znacznym zmianom. Jeszcze kilka lat temu ich podstawową funkcją było rejestrowanie transakcji handlowych. Dziś kasy fiskalne oferują użytkownikowi o wiele więcej nowych możliwości, których lista staje się coraz dłuższa. Pozwala to na dopasowanie sprzętu do indywidualnych oczekiwań przedsiębiorcy oraz charakteru jego biznesu.

Wyróżniamy dwa podstawowe modele kas fiskalnych. Są to kasy POS oraz kasy ERC, zróżnicowane zarówno pod względem rozmiarów, jak i w kwestii możliwości oraz dostępnych funkcji. Poniżej krótkie porównanie:

– Kasy fiskalne ERC – są to kasy fiskalne idealne dla niewielkich przedsiębiorstw – głównie ze względu na ograniczoną ilość funkcji oraz stosunkowo niewielką pamięć RAM, która często pozwala zarejestrować nie więcej niż kilkaset transakcji w ciągu dnia roboczego. Wśród wad tego typu kas wymienić można ograniczenie do transakcji gotówkowych oraz niemożność podłączenia urządzenia do komputera.

– Kasy fiskalne POS – są to nowoczesne kasy komputerowe. Z ich pomocą nie tylko zarejestrujemy transakcję, ale też – dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz rozbudowanym funkcjom urządzenia – znacznie bardziej efektywnie poprowadzimy całą placówkę. Kasy POS pozwalają m.in. kontrolować stan magazynowy sklepu. Obecne w sprzedaży modele są zróżnicowane pod względem zaawansowania technologicznego i rozbudowania funkcji. Umożliwia nam to dobranie sprzętu, który będzie odpowiadał naszym potrzebom. Możemy więc zaopatrzyć się w kasę w postaci prostego komputera z monitorem i drukarką albo kupić rozbudowane i złożone urządzenie, do którego będziemy mogli podłączyć liczne komponenty, jak np. wagę czy terminal do płatności bezgotówkowych. Dodatkowym atutem tego rodzaju kas jest fakt, że ich oprogramowanie może zostać dostosowane do rodzaju prowadzonej działalności.