Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z różnymi obowiązkami, które przepisy z rozmaitych dziedzin nakładają na przedsiębiorców. Prawo podatkowe nie tylko precyzuje, w jaki sposób powinny być naliczane i odprowadzane podatki, ale również zawiera regulacje dotyczące sposobu, w jaki musi być rejestrowana sprzedaż. W przypadku wielu firm będzie to kasa fiskalna. Każda transakcja sprzedaży jest wówczas wbijana do kasy, a osoba, która dokonuje zakupu, otrzymuje wydrukowany paragon. Sprawdźmy, kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej.

Obowiązek posiadania kasy fiskalnej

Kasę fiskalną musi posiadać przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych, a jego obrót w ubiegłym roku nie przekroczył kwoty 20 000 złotych. W przypadku, gdy firma sprzedaje należące do siebie nieruchomości lub swoje środki trwałe suma uzyskana w wyniku takiej transakcji nie jest wliczana do tego limitu. Firma, która prowadzi sprzedaż wyłącznie na rzecz innych firm i instytucji, tzw. usługi business-to-business, nie musi posiadać kasy fiskalnej.

Trzeba jednak pamiętać, że istnieją rodzaje działalności, które powodują obowiązek posiadania kasy fiskalnej, niezależnie od uzyskiwanego w ubiegłym roku podatkowym przychodu. Firmy z niektórych branż muszą posiadać kasę fiskalną już od momentu rozpoczęcia funkcjonowania. Do grupy tej zaliczają się m.in. taksówkarze, świadczący usługi przewozów pasażerskich, prowadzący warsztaty naprawy samochodów, motocykli i motorowerów, zajmujący się wymianą kół i opon, a także wykonujący usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne. Obowiązek posiadania kasy fiskalnej od początku działalności dotyczy także usług gastronomicznych, zarówno w przypadku prowadzenia lokalu, jak i oferowania cateringu.

Jednocześnie istnieje również katalog rodzajów działalności, które są zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Do takich przedsiębiorców należą m.in. notariusze, firmy świadczące usługi finansowe i ubezpieczeniowe, a także firmy, które prowadzą tzw. sprzedaż na odległość, czyli np. przez internet, jednak w ich przypadku zwolnienie działa tylko wówczas, gdy opłaty są pobierane w formie przelewów bankowych, a dowody i prowadzone ewidencje umożliwiają jednoznaczną identyfikację transakcji i osoby, które jej dokonała.