W Polsce obowiązek posiadania kasy fiskalnej jest dość powszechny – od lat rozszerza się na kolejne zawody. W większości przypadków przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, muszą rejestrować ją na kasie fiskalnej. Asortyment tych urządzeń jest bardzo szeroki, stąd ich zakup może być skomplikowany. Wybór kasy fiskalnej dla konkretnej działalności powinien być gruntownie przemyślany. Na jakie parametry należy przy tym zwracać uwagę? Jaki rodzaj kasy jest adresowany do konkretnych odbiorców?

Istotne parametry kasy fiskalnej

Podstawowym kryterium doboru kasy fiskalnej jest rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, dla której zakup urządzenia jest koniecznością. Decydując się na konkretny model, należy zwrócić uwagę na kilka parametrów. Dla przedsiębiorców, którzy wykonują dużo różnego rodzaju zabiegów lub sprzedają różnorodne towary, istotna będzie pojemność bazy towarów i usług kasy fiskalnej. Im więcej pozycji do zaprogramowania, tym większa musi być pojemność bazy towarowej kasy fiskalnej. Jeśli działalność gospodarcza ma charakter stacjonarny, można zdecydować się kasę stacjonarną. Nowoczesne modele mają możliwość współpracy z innymi urządzeniami – wagą, czytnikiem kodów kreskowych oraz z komputerem. W przypadku, gdy usługi mają charakter zarówno stacjonarny, jak i przenośny, warto nabyć mobilną kasę fiskalną. Wersja przenośna wyposażona jest w akumulator oraz stabilizację rolek papieru zabezpieczającą przed ich przemieszczaniem się podczas transportu. Dobrze by było, aby umieszczona była w wygodnej, usztywnionej torbie, wyłożonej pianką. Dodatkową zaletą kas przenośnych jest ich odporność na niekorzystne warunki otoczenia – niskie i wysokie temperatury oraz dużą wilgotność powietrza. Dodatkowo zadbano w nich o klawiaturę, silikon lub guma chronią wszystkie wewnętrzne układy przed zawilgoceniem. Nie stosuje się ich przy dużym obrocie, duże placówki handlowe korzystają z kas systemowych. Mogą one pracować w sieci z komputerem i szeregiem innych kas. Podczas zakupu kas fiskalnych należy także zwrócić uwagę na jej mechanizm drukujący.

A może kasa fiskalna online?

W 2019 roku w sprzedaży pojawiły się kasy fiskalne online. Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjną kasą fiskalną a kasą online jest to, że urządzenie online umożliwiają automatyczny przesył danych do Centralnego Rejestru Kas. Odbywa się to bez udziału użytkownika kasy. Kasa rejestruje na bieżąco wszelkie dane dotyczące sprzedaży: paragony fiskalne, wydruki niefiskalne, raporty dobowe lub informacje o przeglądach i przekazuje je bezpośrednio odpowiednim organom. Ponadto kasy online aktualizują swoje oprogramowanie automatycznie, pozyskując je ze strony producenta. Poza wymienionymi wyżej zmianami kasa fiskalna online działa jak urządzenie tradycyjne. Tutaj można zobaczyć, jak działają kasy fiskalne online.