Kasę fiskalną powinna posiadać każda osoba, która prowadzi jakąś działalność – np. salon fryzjerski, pracuje w zawodzie prawnika czy lekarza lub prowadzi sklep internetowy. Posiadanie kasy fiskalnej jest obowiązkowe. Warto jednak wiedzieć, że jej zakup wiąże się z wieloma obowiązkami, które trzeba wypełnić. Co należy do tych obowiązków? Sprawdź.

Kto musi posiadać kasę fiskalną?

Kasa fiskalna – czyli urządzenie fiskalne – to sprzęt, który musi posiadać każdy przedsiębiorca oferujący usługi/sprzedający towary osobom fizycznym lub rolnikom ryczałtowym i przekraczający obrót roczny w kwocie 20 tys. zł lub mniej, jeśli rozpoczyna działalność w trakcie roku. Takie urządzenie fiskalne obowiązkowo muszą posiadać osoby, co do których istnieje ustawowy obowiązek stosowania kas rejestrujących – czyli np. fryzjer.

Formalności związane z zakupem kasy fiskalnej

Pierwszą formalnością związaną z zakupem kasy fiskalnej jest jej zgłoszenie do urzędu skarbowego. Co ważne – musimy tego dokonać jeszcze przed jej zakupem. Powinniśmy udać się do naszego US i zgłosić zamiar zakupu kasy fiskalnej i rozpoczęcia sprzedaży. Kolejnym krokiem jest fiskalizacja naszego urządzenia fiskalnego. Może tego dokonać tylko i wyłącznie mający odpowiednie uprawnienia serwis (np. nasza firma). Po realizacji tego obowiązku należy zgłosić ten fakt (w ciągu 7 dni) w Urzędzie Skarbowym. Wtedy otrzymamy unikalny numer identyfikacyjny, który następnie należy umieścić na naszej kasie fiskalnej.

Mimo że mogłoby się wydawać, że to koniec obowiązków, to niestety tak nie jest. Kolejnym obowiązkiem jest przechowywanie kopii każdego wydanego paragonu przez 5 lat – licząc od końca roku obrotowego, w którym został on wydany. Innym obowiązkiem jest drukowanie raportów dobowych i miesięcznych. Ten pierwszy należy wystawiać każdego dnia po zakończonej pracy, natomiast raport miesięczny po zakończeniu miesiąca.

Nie możemy również zapominać o obowiązkowych przeglądach technicznych kasy fiskalnej – jeśli chcemy, aby służyła nam przez długie lata. Obowiązujące przepisy mówią, że każda kasa fiskalna musi przynajmniej co 2 lata przechodzić obowiązkowy przegląd techniczny, który polega na konserwacji urządzenia i usunięciu ewentualny usterek. Nasza firma zajmuje się również serwisowaniem kas fiskalnych. Ostatnim już obowiązkiem jest przechowywanie książki serwisowej, czyli dokumentu tożsamości naszego urządzenia, w którym znajdują się wszelkie informacje dotyczące kasy fiskalnej.

Podsumowując, jest sporo spraw, które koniecznie musimy załatwić zarówno przed, jak i po zakupie kasy fiskalnej. Jednak należy pamiętać, że ich wykonanie jest obowiązkowe, dlatego nie powinniśmy o nich zapominać, jeśli nie chcemy narazić się na kary.